Pracownia Otwierania Kultury jest częścią Fundacji Centrum Cyfrowe

Zróbmy razem projekt!

Prowadzimy warsztaty podnoszące kompetencje pracowników i pracowniczek instytucji kultury. Szkolimy z: prawa autorskiego, dostępności cyfrowej, transformacji cyfrowej, prowadzenia projektów IT, badań i cyfrowej aktywizacji publiczności.

Pełną ofertę naszych warsztatów znajdziesz tutaj.

Możemy zostać partnerem technologicznym twojego projektu. W tej roli realizujemy wspólnie z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki realizujemy projekt „Otwarta Zachęta”. Jako partner technologiczny udzielimy Ci także wsparcia w pozyskaniu środków na sfinansowanie twojego projektu.

Zrobimy audyt UX i dostępności cyfrowej narzędzi już istniejących w twojej instytucji. Takie audyty przeprowadziliśmy m.in. dla Muzeum Warszawy oraz Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Przeprowadzimy badanie publiczności dla twojej instytucji. Dzięki temu dobrze zdefiniujesz grupy docelowe oraz ich potrzeby. Takie badania realizowaliśmy m.in dla Teatru Polskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Podnosimy kompetencje pracowników. Szkolimy w następujących obszarach: dostępność cyfrowa, prawo autorskie, prowadzenie projektów IT, cyfrowa aktywizacja publiczności. Z naszych warsztatów korzysta m.in. Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Wesprzemy Cię w tworzeniu narzędzia cyfrowego dla twojej instytucji – strony internetowej czy aplikacji. Zrealizowaliśmy takie projekty dla Fundacji Zapomniane, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.


Dlaczego my?

Pracownia Otwierania Kultury to lab technologiczny Fundacji Centrum Cyfrowe. Wiemy, jak połączyć sztukę i nowe technologie. Nasz zespół na co dzień realizuje projekty cyfrowe z instytucjami kultury – dobrze więc znamy wyzwania, z jakimi się mierzycie.

Współpracujemy zarówno z dużymi podmiotami, takimi jak Muzeum Narodowe w Warszawie czy Narodową Galerią Sztuki Zachęta, jak i mniejszymi instytucjami takimi jak lokalne biblioteki i domy kultury. Każdy projekt jest dla nas tak samo ważny, bo chcemy, by polskie instytucje w pełni korzystały z możliwości, które dają nowe technologie.

Jesteśmy elastyczni, potrafimy dostosować się do możliwości i oczekiwań naszych klientów. Trzymamy się deadlinów i rozumiemy realia finansowania publicznych instytucji. Znamy wyzwania, jakie wiążą się z digitalizacją zasobów kultury, tworzeniem infrastruktury cyfrowej w instytucjach publicznych i udostępnianiem kolekcji online – z żadnym z tych problemów nie zostawimy Cię samego/samej. Pracownia Otwierania Kultury to zespół ekspertów i ekspertek, który od lat realizuje projekty dla sektora kultury.

Napisz do nas. Opisz swój pomysł.


  Transformator – darmowy program edukacyjny

  Transformacja cyfrowa to dla nas coś więcej niż tylko wdrażanie kolejnych rozwiązań cyfrowych. Chcemy, by dostęp do zasobów kultury był możliwie najszerszy. Chcemy, by polskie instytucje potrafiły korzystać z możliwości, które dają technologie cyfrowe udostępniały swoje kolekcje w atrakcyjny i angażujący sposób. Dlatego też wspólnie z agencją Superskrypt stworzyliśmy program edukacyjny „Transformator”. Tłumaczymy w nim, krok po kroku kolejne etapy transformacji cyfrowej.

   

  Jak wygląda projekt cyfrowy według Pracowni Otwierania Kultury

  Nasz model transformacji cyfrowej możemy dostosować do potrzeb i możliwości, także finansowych twojej instytucji. Możemy przeprowadzić twoją instytucje przez cały ten proces, tak jak to teraz robimy dla Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Możemy też zrealizować jeden z wybranych etapów.

  1. Weryfikacja oczekiwań odbiorców wobec instytucji
  2. Stworzenie założeń projektu cyfrowego
  3. Przygotowanie specyfikacji przetargowej
  4. Organizacja i koordynacja pracy zespołu projektowego
  5. Wdrożenie narzędzia cyfrowego
  6. Rekomendacje utrzymania i rozwoju projektu
  -->