Z prowadzonych przez nas od lat badań wynika, że pomimo rosnącej liczby materiałów dostępnych w sieci, dla wielu osób nie jest jasne, gdzie można ciekawe zasoby znaleźć, ani w jaki sposób można z nich legalnie korzystać. Postanowiliśmy to zmienić, na początek w skali lokalnej, i pokazać bogactwo kolekcji warszawskich instytucji kultury, z których można korzystać do woli! Zapraszamy warszawianki i warszawiaków do pobawienia się cyfrowymi kolekcjami lokalnych muzeów, archiwów i bibliotek.
Strony internetowe Twoich ulubionych instytucji kultury to najlepszy sposób, by zacząć przygodę z cyfrowymi zasobami kultury. Wiele kolekcji znajdziesz również na stronie Wikimedia Commons - to wyszukiwarka, w której znajdują się pliki udostępnione zarówno przez same instytucje, jak i użytkowników internetu. Wszystkie są w domenie publicznej oraz na otwartych licencjach Creative Commons, więc można z nich swobodnie korzystać.
Wiele dzieł znajdujących się w kolekcjach warszawskich instytucji kultury to zasoby będące w domenie publicznej lub udostępnione na jednej z licencji Creative Commons. Oznacza to, że możesz korzystać z nich swobodnie (domena publiczna) lub w zakresie, na który pozwala dana licencja. Na dole strony znajdziesz linki do materiałów edukacyjnych na ten temat.
Możesz stworzyć swój własny kolaż czy mema, wydrukować go na torbie czy udostępnić w mediach społecznościowych. Możesz też wykorzystać dzieła sztuki w swojej prezentacji czy na okładce książki. A przede wszystkim możesz bez końca oglądać cyfrowe kolekcje na swojej komórce, gdy jedziesz komunikacją miejską do pracy czy szkoły. Poużywaj sobie!
W wakacje zorganizowaliśmy warsztaty, podczas których uczestniczki i uczestnicy tworzyli kolaże wykorzystując kolekcje warszawskich instytucji kultury. Część z prac widzisz poniżej:
Jak poprowadzić warsztaty z robienia kolażu? Wykorzystaj nasz scenariusz.