Z prowadzonych przez nas od lat badań wynika, że pomimo rosnącej liczby materiałów dostępnych w sieci, dla wielu osób nie jest jasne, gdzie można ciekawe zasoby znaleźć, ani w jaki sposób można z nich legalnie korzystać. Postanowiliśmy to zmienić, na początek w skali lokalnej, i pokazać bogactwo kolekcji warszawskich instytucji kultury, z których można korzystać do woli! Zapraszamy warszawianki i warszawiaków do pobawienia się cyfrowymi kolekcjami lokalnych muzeów, archiwów i bibliotek.

Strony internetowe Twoich ulubionych instytucji kultury to najlepszy sposób, by zacząć przygodę z cyfrowymi zasobami kultury. Wiele kolekcji znajdziesz również na stronie Wikimedia Commons - to wyszukiwarka, w której znajdują się pliki udostępnione zarówno przez same instytucje, jak i użytkowników internetu. Wszystkie są w domenie publicznej oraz na otwartych licencjach Creative Commons, więc można z nich swobodnie korzystać.

Poznaj kolekcje warszawskich instytucji kultury w sieci:

Co mogę zrobić z cyfrowymi kolekcjami?

Wiele dzieł znajdujących się w kolekcjach warszawskich instytucji kultury to zasoby będące w domenie publicznej lub udostępnione na jednej z licencji Creative Commons. Oznacza to, że możesz korzystać z nich swobodnie (domena publiczna) lub w zakresie, na który pozwala dana licencja. Na dole strony znajdziesz linki do materiałów edukacyjnych na ten temat.

Możesz stworzyć swój własny kolaż czy mema, wydrukować go na torbie czy udostępnić w mediach społecznościowych. Możesz też wykorzystać dzieła sztuki w swojej prezentacji czy na okładce książki. A przede wszystkim możesz bez końca oglądać cyfrowe kolekcje na swojej komórce, gdy jedziesz komunikacją miejską do pracy czy szkoły. Poużywaj sobie!

gif

W wakacje zorganizowaliśmy warsztaty, podczas których uczestniczki i uczestnicy tworzyli kolaże wykorzystując kolekcje warszawskich instytucji kultury. Część z prac widzisz poniżej:

Jak poprowadzić warsztaty z robienia kolażu? Wykorzystaj nasz scenariusz.

Wspólnie z instytucjami kultury zachęcamy do wykorzystywania ich cyfrowych kolekcji

Na mieście szukaj naszych zmywalnych tatuaży

lama zjadająca bukiet kwiatów
kobieta robiąca balon z gumy
posąg z czerwoną peruką na głowie

Jak zgodnie z prawem wykorzystywać cyfrowe kolekcje?

Jak za darmo skorzystać z muzyki w domenie publicznej lub na licencjach Creative Commons?

Jak za darmo skorzystać z grafiki w domenie publicznej lub na licencjach Creative Commons?

Czym są licencje Creative Commons?

Inne materiały edukacyjne Pracowni Otwierania Kultury.

grafika: Alicja Kobza Studio, CC BY 4.0
animacja: Tomasz Kucharczyk (noiyoosh), CC BY 4.0

na podstawie:

pani z balonem: Atelier "Czesław", Portret Jadwigi Pietkiewicz, źródło: Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa, https://bit.ly/35DQAkE, domena publiczna; oraz aut. nieznany, Start balonu Wisła, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, https://bit.ly/2nSBTcI, domena publiczna

pan w kapeluszach: aut. nieznany, Oscar Miestchaninoff, źródło: Żydowski Instytut Historyczny, https://bit.ly/32hHBDX, domena publiczna; aut. nieznany, Toczek-kapelusik z amarantowymi piórami, źródło: Muzeum Warszawy, domena publiczna; oraz Wytwórnia M. Reczyński, Męski kapelusz słomkowy, źródło: Muzeum Warszawy, domena publiczna

lama z kwiatkami: Leszek Kosiński w warszawskim ZOO, 1936, źródło: zbiory Leszka Kosińskiego/Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią, https://bit.ly/2MHFQt9; oraz Henryka Beyer, Kwiaty, źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie, https://bit.ly/2Mgm0Gm, domena publiczna