Otwarta Zachęta
Otwarta Zachęta
Jako partner technologiczny projektu „Otwarta Zachęta” pracowaliśmy z zespołem Zachęty i Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych nad jednym z największych projektów digitalizacji i udostępniania zbiorów sztuki współczesnej w Polsce. Dzięki nowemu systemowi udostępniania zbiorów widzowie mogą obejrzeć w sieci kilkaset dzieł z kolekcji Zachęty, w tym rzeźby takie jak Piramida zwierząt Katarzyny Kozyry czy Nowotwory uosobione Aliny Szapocznikow — w technologii 3D.
Nasza rola w projekcie
Kluczowym zadaniem projektu „Otwarta Zachęta” była redukcja wszelkich barier technologicznych —prawnych, sprzętowych, kompetencyjnych czy tych wynikających z niepełnosprawności — w dostępie do cyfrowych zasobów oraz tworzonych przez galerię narzędzi. Dlatego tak ważnymi obszarami projektu były innowacyjność, edukacja i dostępność.
W ramach projektu powstały:
- Stworzone specjalnie dla Zachęty narzędzie udostępniania i przeglądania zbiorów online, pozwalające na umieszczanie w sieci zdigitalizowanych dzieł sztuki współczesnej o formie znacznie bardziej skomplikowanej niż tradycyjnie publikowane w repozytoriach cyfrowe reprodukcje obrazów. Prezentowane dzieła, także te modelowane w technologii 3D mogą być swobodnie pobierane i wykorzystywane przez użytkowników, co zmienia ich z biernych odbiorców sztuki w jej czynnych uczestników i współtwórców.
- Narzędzie online skierowane do nauczycieli, wykorzystujące kolekcję Zachęty do rozwijania wśród uczniów zainteresowania sztuką przekraczającego ramy podstawy programowej realizowanej w szkołach. Zachęcenia ich do własnych poszukiwań, odkrywania nowych form sztuki i eksperymentowania z nimi.
- Narzędzie online skierowane do osób aktywnych kulturalnie (w tym osób z niepełnosprawnościami), które pozwala na swobodne i łatwe odkrywanie zasobów sztuki współczesnej gromadzonych przez Zachętę, odpowiadające ich szczególnym potrzebom, m.in. poprzez zastosowanie takich rozwiązań jak audiodeskrypcja, opisy alternatywne czy tłumaczenie filmów na polski język migowy.