Pracownia Otwierania Kultury jest częścią Fundacji Centrum Cyfrowe

O nas

Pracownia Otwierania Kultury to lab technologiczny działający w ramach Fundacji Centrum Cyfrowe. Realizujemy projekty wspierające cyfrową transformację polskich instytucji kultury.

Transformacja cyfrowa umożliwia instytucjom kultury zbudowanie nowego poziomu prezentacji historii i zbiorów, stworzenie takich narzędzi, które pozwolą w cyfrowym świecie oddać doświadczenie interakcji ze sztuką. Pracownia Otwierania Kultury to zespół ekspertów i ekspertek, którzy specjalizują się w poszczególnych etapach tego procesu: digitalizacji, porządkowaniu stanu prawnego, otwartym udostępnianiu, budowaniu narzędzi i rozwiązań technologicznych, opracowywaniu strategii cyfrowych oraz budowaniu zaangażowania różnych grup odbiorców w wykorzystywanie i przetwarzanie tych zasobów.


Poznaj nasz zespół

Natalia Cetera
Kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury, specjalistka ds. otwartej kultury
Project managerka obszarze transformacji cyfrowej instytucji kultury, trenerka w obszarze nowych technologii, historyczka sztuki. Zajmuje się poszerzaniem kompetencji cyfrowych pracowników sektora kultury, wsparciem procesu digitalizacji zbiorów muzealnych, tworzenia cyfrowych kolekcji. Współautorka publikacji “Cyfrowe dziedzictwo kultury. Jak przygotować się do digitalizacji i udostępniania kolekcji w sieci”.
Magda Gołębiewska
Specjalistka ds. komunikacji
Politolożka, która wierzy, że o skomplikowanych sprawach można mówić w zrozumiały sposób. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego związana z instytucjami kultury. Realizowała projekty z pogranicza historii i kultury, odpowiadała za komunikację, copywriting i działania promocyjne.

Zuzanna Ciesielska
Specjalistka ds. otwierania kultury
Kulturoznawczyni i psycholog. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu SWPS i Szkoły Głównej Handlowej w zakresie zarządzania kulturą. Specjalistka w dziedzinie promocji i komunikacji oraz cyfrowego zarządzania projektami w instytucjach kultury. Współtwórczyni takich projektów jak Ninateka.pl czy mapadekalogu.pl.
Aleksandra Janus
Doktorka antropologii, badaczka, kuratorka projektów kulturalnych. Prowadzi badania publiczności instytucji kultury, specjalizuje się w badaniu doświadczenia zwiedzających w muzeach, współpracuje z instytucjami poszukującymi efektywnych sposobów angażowania publiczności i wspiera je w otwartym dzieleniu się zasobami.

Stali współpracownicy

Dorota Orzeszek
Badaczka specjalizująca się w dziedzinie interakcji człowiek-komputer, nowoczesnych interfejsów (dotykowych, haptycznych, multimodalnych) i ich użyteczności (usability) i dostępności (accessibility). Prowadziła szkolenia z zakresu dostępności oraz użyteczności interfejsów komputerowych.
Krzysztof Urbański
Projektant, analityk, doradca w zakresie użyteczności serwisów internetowych i aplikacji. Współtworzył takie projekty jak: Wolne Lektury, Otwarte Zabytki, Profilaktyka a Ty. W wolnych chwilach gra w amatorskim teatrze i biega.
Łukasz Janik

Specjalista ds. digitalizacji. Ekspert w opracowywaniu i wdrażaniu standardów i dobrych praktyk digitalizacyjnych dla instytucji państwowych.
-->