Pracownia Otwierania Kultury jest częścią Fundacji Centrum Cyfrowe

O nas

Pracownia Otwierania Kultury to lab technologiczny działający w ramach Fundacji Centrum Cyfrowe. Realizujemy projekty wspierające cyfrową transformację polskich instytucji kultury.

Transformacja cyfrowa umożliwia instytucjom kultury zbudowanie nowego poziomu prezentacji historii i zbiorów, stworzenie takich narzędzi, które pozwolą w cyfrowym świecie oddać doświadczenie interakcji ze sztuką. Pracownia Otwierania Kultury to zespół ekspertów i ekspertek, którzy specjalizują się w poszczególnych etapach tego procesu: digitalizacji, porządkowaniu stanu prawnego, otwartym udostępnianiu, budowaniu narzędzi i rozwiązań technologicznych, opracowywaniu strategii cyfrowych oraz budowaniu zaangażowania różnych grup odbiorców w wykorzystywanie i przetwarzanie tych zasobów.


Poznaj nasz zespół

Natalia Cetera
Kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury, specjalistka ds. otwartej kultury
Project managerka obszarze transformacji cyfrowej instytucji kultury, trenerka w obszarze nowych technologii, historyczka sztuki. Zajmuje się poszerzaniem kompetencji cyfrowych pracowników sektora kultury, wsparciem procesu digitalizacji zbiorów muzealnych, tworzenia cyfrowych kolekcji. Współautorka publikacji “Cyfrowe dziedzictwo kultury. Jak przygotować się do digitalizacji i udostępniania kolekcji w sieci”.
Magda Gołębiewska
Project managerka, specjalistka ds. komunikacji. Prowadzi projekty cyfrowe dla instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych, odpowiada także za strategie komunikacji i digital marketing. W swojej pracy łączy doświadczenie w zarządzaniu projektami cyfrowymi, promocji kultury oraz UX.

Zuzanna Ciesielska – Janik
Specjalistka ds. otwierania kultury
Kulturoznawczyni, psycholog, psychoterapeuta w procesie szkolenia. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu SWPS i Szkoły Głównej Handlowej. Specjalistka w dziedzinie promocji i komunikacji oraz cyfrowego zarządzania projektami w instytucjach kultury. Współtwórczyni takich projektów jak Ninateka.pl czy narzędzia edukacyjne Otwartej Zachęty.

Stali współpracownicy

Dorota Orzeszek
Badaczka specjalizująca się w dziedzinie interakcji człowiek-komputer, nowoczesnych interfejsów (dotykowych, haptycznych, multimodalnych) i ich użyteczności (usability) i dostępności (accessibility). Prowadziła szkolenia z zakresu dostępności oraz użyteczności interfejsów komputerowych.
Krzysztof Urbański
Projektant, analityk, doradca w zakresie użyteczności serwisów internetowych i aplikacji. Współtworzył takie projekty jak: Wolne Lektury, Otwarte Zabytki, Profilaktyka a Ty. W wolnych chwilach gra w amatorskim teatrze i biega.
Łukasz Janik

Specjalista ds. digitalizacji. Ekspert w opracowywaniu i wdrażaniu standardów i dobrych praktyk digitalizacyjnych dla instytucji państwowych.