Pracownia Otwierania Kultury jest częścią Fundacji Centrum Cyfrowe

O nas

Pracownia Otwierania Kultury to lab technologiczny działający w ramach Fundacji Centrum Cyfrowe. Realizujemy projekty wspierające cyfrową transformację polskich instytucji kultury.

Transformacja cyfrowa umożliwia instytucjom kultury zbudowanie nowego poziomu prezentacji historii i zbiorów, stworzenie takich narzędzi, które pozwolą w cyfrowym świecie oddać doświadczenie interakcji ze sztuką. Pracownia Otwierania Kultury to zespół ekspertów i ekspertek, którzy specjalizują się w poszczególnych etapach tego procesu: digitalizacji, porządkowaniu stanu prawnego, otwartym udostępnianiu, budowaniu narzędzi i rozwiązań technologicznych, opracowywaniu strategii cyfrowych oraz budowaniu zaangażowania różnych grup odbiorców w wykorzystywanie i przetwarzanie tych zasobów.


Poznaj nasz zespół

Aleksandra Janus
Kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury, Dyrektorka Centrum Cyfrowego. Doktorka antropologii, badaczka, kuratorka projektów kulturalnych. Prowadzi badania publiczności instytucji kultury, specjalizuje się w badaniu doświadczenia zwiedzających w muzeach, współpracuje z instytucjami poszukującymi efektywnych sposobów angażowania publiczności i wspiera je w otwartym dzieleniu się zasobami.
Magdalena Biernat
Dyrektorka zarządzająca Centrum Cyfrowego, Członkini Komitetu Sterującego projektu Otwarta Zachęta. Socjolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i L’Université libre de Bruxelles. Koordynatorka biblioteki internetowej Wolne Lektury (2010 – 2015). Entuzjastka domeny publicznej, wolnej kultury oraz wolnego i otwartego oprogramowania.
Natalia Cetera
Koordynatorka projektów, specjalistka ds. Otwartej Kultury
Historyczka sztuki, project managerka w obszarze nowych technologii w kulturze. Specjalizuje się w poszerzaniu kompetencji cyfrowych instytucji kultury, digitalizacji zbiorów muzealnych i udostępnianiu kolekcji muzealnych w internecie. Przez kilka lat związana z Google Arts & Culture.
Emilia Kopania
Menadżerka projektów IT
Socjolożka z wieloletnim doświadczeniem w obszarze zarządzania projektami technologicznymi i marketingowymi. W Centrum Cyfrowym prowadzi projekt IT “Otwarta Zachęta”, realizowany w ramach programu Pracowni Otwierania Kultury.
Magda Gołębiewska
Specjalistka ds. komunikacji
Politolożka, która wierzy, że o skomplikowanych sprawach można mówić w zrozumiały sposób. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego związana z instytucjami kultury. Realizowała projekty z pogranicza historii i kultury, odpowiadała za komunikację, copywriting i działania promocyjne.

Zuzanna Ciesielska
Specjalistka ds. otwierania kultury
Kulturoznawczyni i psycholog. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu SWPS i Szkoły Głównej Handlowej w zakresie zarządzania kulturą. Specjalistka w dziedzinie promocji i komunikacji oraz cyfrowego zarządzania projektami w instytucjach kultury. Współtwórczyni takich projektów jak Ninateka.pl czy mapadekalogu.pl.

Stali współpracownicy

Dorota Orzeszek
Badaczka specjalizująca się w dziedzinie interakcji człowiek-komputer, nowoczesnych interfejsów (dotykowych, haptycznych, multimodalnych) i ich użyteczności (usability) i dostępności (accessibility). Prowadziła szkolenia z zakresu dostępności oraz użyteczności interfejsów komputerowych.
Krzysztof Urbański
Projektant, analityk, doradca w zakresie użyteczności serwisów internetowych i aplikacji. Współtworzył takie projekty jak: Wolne Lektury, Otwarte Zabytki, Profilaktyka a Ty. W wolnych chwilach gra w amatorskim teatrze i biega.
Patrycja Żołędowska
 Projektantka i badaczka UX z doświadczeniem w dziedzinach historii sztuki i muzealnictwa. Zafascynowana możliwościami wykorzystania nowych technologii w instytucjach kultury typu GLAM UX.