Pracownia Otwierania Kultury jest częścią Fundacji Centrum Cyfrowe

Transformacja cyfrowa instytucji kultury. Najlepsze praktyki na 2022 rok

Nowy rok to nowe dzieła w domenie publicznej. Tysiące niesamowitych obrazów, grafik, kompozycji, tekstów – chciałoby się napisać „na wyciągnięcie ręki użytkowników”, ale czy zawsze tak jest?

Z okazji tegorocznego Dnia Domeny Publicznej zaprosiliśmy do rozmowy przedstawicielki instytucji, które w ostatnim czasie zmierzyły się z wyzwaniem udostępniania kolekcji w nowoczesny i przyjazny użytkownikom sposób.

By możliwe było korzystanie z pełni potencjału dziedzictwa kulturowego, konieczne jest mądre i jakościowe udostępnianie treści. Nie wystarczy nadać dziełom statusu domeny publicznej lub udostępnić je na wolnych licencjach, instytucje kultury muszą zapewnić użytkownikom dostęp do dobrej jakości reprodukcji cyfrowej i danych.

Dlatego z okazji tegorocznego Dnia Domeny Publicznej zaprosiliśmy do rozmowy przedstawicielki instytucji, które w ostatnim czasie zmierzyły się z wyzwaniem udostępniania kolekcji w nowoczesny i przyjazny użytkownikom sposób. Naszymi gośćmi będą też przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sektora IT.

Dyskusja odbyła się 31 stycznia 2022.

Transformacja cyfrowa instytucji kultury. Najlepsze praktyki na 2022 rok


Naszymi gośćmi byli:

Agata Krawczyk, radca ministra, koordynatorka Zespołu Kultury Cyfrowej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Klaudia Szajkowska z Działu Digitalizacji i Dokumentacji Wizualnej Muzeum Narodowego w Warszawie, które w 2020 roku uruchomiło swoją platformę Cyfrowe MNW, zawierajacą ponad 65 tys. zdigitalizowanych dzieł sztuki

Olga Wysocka, zastępczyni dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Zachęta razem z Centrum Cyfrowym realizuje jeden z największych w Polsce projektów digitalizacji i udostępniania zbiorów Otwarta Zachęta

Piotr Zientara, CEO firmy Xfaang, wykonawcy technologicznego systemu udostępniania zbiorów w projekcie “Otwarta Zachęta”

Spotkanie poprowadziła Maja Drabczyk, członkini zarządu oraz kierowniczka działu polityk i rzecznictwa w Fundacji Centrum Cyfrowe.

Dzieła wykorzystane w grafice pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie: Gitarzysta, Jean-Baptiste Greuze, domena publiczna; Autoportret niedokończony, Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, domena publiczna.