Pracownia Otwierania Kultury jest częścią Fundacji Centrum Cyfrowe

Jak przygotować się do digitalizacji i udostępniania kolekcji w sieci? Publikacja

Wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowaliśmy publikację “Cyfrowe dziedzictwo kultury. Jak przygotować się do digitalizacji i udostępniania kolekcji w sieci”, by wesprzeć instytucje kultury i organizacje posiadające kolekcje w realizacji projektów digitalizacyjnych i udostępnianiu cyfrowych zasobów kultury. 

Publikacja ta powstała, by instytucje kultury i organizacje posiadające kolekcje wesprzeć w realizacji projektów digitalizacyjnych i udostępnianiu cyfrowych zasobów kultury.

Adresowana jest zwłaszcza do pracowników małych i średnich instytucji oraz organizacji posiadających kolekcje, szczególnie tych, którzy znajdują się na początku swojej przygody z digitalizacją i projektami cyfrowymi. Jest zaprojektowana jako przewodnik, po który warto sięgnąć w dowolnym momencie, zwłaszcza przed rozpoczęciem działań zmierzających do zdigitalizowania i udostępnienia posiadanych kolekcji. 

Jest także pomocna dla osób, które rozpoczynają prace nad przygotowaniem i złożeniem wniosku o dofinansowanie takiego przedsięwzięcia. Zapoznanie się z tą publikacją na takim etapie pozwoli przygotować i przemyśleć cały proces, co przełoży się na jakość napisanego wniosku i samego projektu.

Jej konstrukcja i zawartość prowadzi czytelnika przez wszystkie etapy takiego projektu, zaczynając od wyzwań, z jakimi mierzą się instytucje kultury w procesie realizacji projektów digitalizacyjnych i cyfrowych. W kolejnych częściach znajdują się praktyczne wskazówki i porady, omawiające etapy projektu digitalizacyjnego, od strategii i planowania przedsięwzięć digitalizacyjnych, poprzez zarządzanie projektem, a następnie szczegóły dotyczące samego procesu digitalizacji (w tym także korekcji cyfrowej zbiorów audiowizualnych), aż po udostępnianie i tworzenie narzędzi cyfrowych. Pomocna jest również lista pytań, które powinni zadać sobie członkowie zespołów realizujących projekty cyfrowe, na każdym etapie ich prowadzenia.

Pobierz publikację w PDF

_______________

Publikacja została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.